Prodej nemovitosti na cizím pozemku 

20.06.2024

Po 11 letech si mě našel můj klient, kterému jsem v r. 2012 prodala rekreační domek. Byla jsem mile překvapená, protože jsem mezitím změnila místo působnosti a kontakty se bohužel vytratily. Tentokrát potřeboval prodat chatu v zahrádkářské kolonii a prý mu stálo za to sednout k internetu a vyhledat opět mě. Tak to jsem byla velmi potěšena, protože jak víme, realitních makléřů je na každém rohu dost. Klienta jsem si dobře pamatovala. Tehdejší Pohádku s dobrým koncem si můžete přečíst v jednom z prvních příběhů tady v Realitách z Realit "Zpátky ke kořenům". Těšila jsem se na novou spolupráci a věřila, že Pohádka bude i po letech pokračovat.

Chatička byla kouzelná včetně zahrádky jako dlaň, s láskou udržovaná a opečovávaná. Samotná stavba byla v osobním vlastnictví, ale stála na pozemku městské části, která ho pronajímala Zahrádkářskému svazu a ten zase mému klientovi. Takže kombinované vlastnictví, jak to například právě v zahrádkářských koloniích často bývá.

Brzy jsme získali vážného zájemce a začal proces převodu vlastnictví. Bylo to v podobných vlastnických vztazích mé poprvé, takže jsem se i já zároveň učila. A to jsem se tedy velmi poučila! Vlastně všichni jsme byli zaraženi, jak to v takovýchto případech probíhá. Místo běžného 1 měsíce, max. 1,5 měsíce (kupující měl komplet vlastní prostředky), převod trval měsíce 4!

Totiž v případě vlastnictví má městská část ze zákona tzv. Předkupní právo, o kterém musí hlasovat zastupitelstvo na své řádné schůzi. K tomu, aby mohlo hlasovat, potřebuje předložit Žádost, která obsahuje zejména podepsanou Kupní smlouvu. To znamená, že kupující se dostává do situace, že podepíše a složí do úschovy plnou kupní cenu a pak obě strany čekají, zda městská část předkupního práva využije nebo ne. I když nás všichni na úřadě ubezpečovali, že je to pouhá formalita, přesto jsme byli všichni nervózní - co kdyby to bylo tentokrát jinak, že? A když ještě k tomu máte smůlu, že byla Kupní smlouva podepsána 2 dny poté, kdy měly být na úřad dodány všechny podklady, aby bod mohl být zařazen na program jednání nejbližší schůze, rázem jsme se dostali na pořad o 2 měsíce později. Takže kupující měl po celou tuto dobu vázané prostředky a neměl jistotu, že nemovitost získá. Prodávající i já jsme zase trnuli, zda jsme vybraného zájemce neuvedli, i když zcela bez našeho vlivu, v omyl a nebude se celá transakce vracet na počátek. Že prodávající tím pádem bude zároveň kvůli formalitě čekat na peníze o 2 měsíce déle, to už byl jen takový bonbónek navrch. Protože mu pochopitelně mohly být peníze z úschovy uvolněny až po převodu vlastnictví na katastru nemovitostí. A ten mimo jiné vyžaduje i vyjádření městské části ohledně předkupního práva.

Musím říci, že jsme měli veliké štěstí na kupujícího, který tento, dle mého krkolomný proces, přijal. Sice se "skřípějícími zuby", a také, že chatička zase nebyla tak drahá. Pochopil, že s tím nikdo nic nezmůžeme a všichni jsme museli věřit příslušným zastupitelům, že půjde skutečně jen o formalitu. Naštěstí to tak bylo a všechno dobře dopadlo. Formulář s výsledkem hlasování městské části jsme též ještě dodali Zahrádkářskému svazu, který naopak by velmi pružný a ukončení staré nájemní smlouvy s prodávajícím i novou nájemní smlouvu měl připravené obratem.

Pohádka to tedy byla, ale ten byrokratický drak měl na náš vkus až příliš hlav!


3 DOPORUČENÍ PŘI PRODEJI NEMOVITOSTI:

1) Při kombinovaném vlastnictví je třeba velmi pečlivě u jednotlivých vlastníků zjistit způsob                    a pořadí převodů;

2) Potřebné podklady pro vlastníka s předkupním právem se mohou lišit;

3) Velmi dobře oběma stranám objasnit a vykomunikovat konkrétní postup, aby získali maximální        důvěru;