Sláva byrokracii !!

Právě mi přišla od mých advokátů podrobná informace o změnách v postupu při Úschovách finančních prostředků. Platné ZE ZÁKONA od 1. 4. 2025.
Ve zkratce: při objednání této služby (u advokáta) je třeba zadávat maily prodávajícho i kupujícího pro Česká advokátní komora (ČAK) a Banku, které budou - obě - aktuálně informovat a vyplácet klienty napřímo. Kdo nemá email nebo ho nechce uvést, může pochopitelně uvést osobu blízkou. Jinak informováni nebudou vůbec, neboť jiným způsobem ČAK ani Banky informovat neumí.
I když chci věřit, že to bylo uzákoněno v dobré víře, že bude proces Bezpečnější,
Dovolím si svůj názor: Pro advokátní kanceláře (AK) další navýšení byrokracie a pro mé klienty snížení úrovně zabezpečení jejich osobních kontaktů, které budou shromažďovat další dvě instituce. Dále to vypadá, že tím (ze zákona!) snižují i důvěryhodnost a prestiž samotných AK, které mají akreditací a různých prověřování i tak až až. Přitom se obávám, že ani toto další komplikované komunikování i pro klienty (budu dostávat ty informace co se týká úschovy zároveň i já jako zprostředkovatel??) nezamezí ani únikům peněz z účtů ani kyberútokům. Spíš naopak.
Co se týká absence emailu - příklad z praxe: Nedávno jsem dokončila případ. kdy moji prodávající neměli internet, tudíž ani email. Protože se pozemku týkalo předkupní právo od Městské části (MČ), žádala jsem vyrozumění o výsledku hlasování zastupitelstva pro ně poštou. Advokátka na MČ se ptala na co to potřebují a když jsem se nedala, začala mně vysvětlovat, že .pdf podepsané elektronicky stačí, které dostanu já jako Zprostředkovatel, tedy i Advokát zajišťující zakázku a katastr že to nezajímá. Ano, věděla jsem, ale říkám jí, že mně jde o PRINCIP, aby prodávající obdrželi úřední doklad. I předkupní právo je "ze zákona" a my tedy museli podat min. 1 měsíc před zasedáním Zastupitelstva kolkovanou žádost na MČ, aby se tím vůbec mohla zabývat. Nestčilo. Tak jsem jí sdělila, že jsem v tomtéž místě již prodala jinou chatu, tedy též na pozemku této MČ a pan vedoucí jejího odboru se zasláním neměl problém. Na druhém konci telefonu se naštvaně ozvalo: "Tak já to předám vedoucímu".
Čekali jsme. Paní prodávající denně hlídala schránku i pošťačku - a nic. Asi po 14 dnech jsem kontaktovala toho vedoucího. Sdělil mi, že jim obálka přišla zpět, že "nejen, že moji klienti nemají email, ale ani adresu". A že to tím pro něj končí. Byl ještě alespoň tak ochotný, že mi zpětnou zásilku poslal scanem jako důkaz. Byla jsem ráda, že to nevypustil. Jenže na obálce jsem zjistila, že na doručovací adrese bylo napsané špatné číslo popisné - orientační bylo správně. Ač na své adrese dotyční manželé již bydlí asi 40 let a tedy je pošťačka musí dobře znát anebo se mohla zkusit podívat na vchod vedle, když orientační nesedělo s popisným, nestalo se tak, a poslali obratem úřední obálku zpět. Opět jsem kontaktovala vedoucího. Ten mi řekl, že po svých úřednících už rutinu nekontroluje. To jsem chápala. Jinak se také se podivoval nad postupem pošty. Abychom to nějak vyřešili, nabídla jsem, že pro předmětný dopis k němu dojedu osobně, abych ho mohla svým klientům předat. To odmítl - opět na co jim to bude...
Takže se ocitneme v kolečku Byrokratů a neochotných úředníků - placených z našich daní !!!! - ještě i v případě Úschov milionů ???
Osobní dovětek: i já už jsem starší osoba a je mi jasné, že technologie nezastavíme. Ani to není smyslem mého komentáře. Ale i mě už ty technologie většinou "předbíhají" a moji vnuci jsou v tom šikovnější než já :) Takže, když potřebuji, tak mi pomáhají. ALE vyjádření, že Banka či ČAK jinak než mailem komunikovat NEUMÍ za mě skutečně NENÍ KOREKTNÍ !
Asi před 14 dny jsem dostala u lékaře dotazník - kvůli GDPR/AML. Mj. tam byl dotaz, zda souhlasím, aby mi posílali info o mém zdravotním stavu mailem. U okénka k zaškrtnutí ANO bylo Upozornění, zda jsem si vědoma, že elektronická komunikace není dostatečně bezpečná a že jediné předání je do vlastních rukou nebo doporučeně poštou. Uff !! Pomyslela jsem si, že poštu za nějakou dobu zruší, a co budou pak dělat?? Dotazník měl asi 4 stránky, pí doktorka pokrčila rameny, že to MUSÍ být (více práce lékařům, že,,..). Uvažovala jsem, že to vrátím nevyplněné, ale nakonec jsem také podlehla a podepsala.
V kontextu se nabízí řečnická otázka: co s tím má dělat Občan ??? Stačí dva předešlé příklady, které si protiřečí...
A u mé práce, tedy Realitní kanceláře (RK) jde samozřejmě i o Peníze klientů, a ne o málo. Mám nyní pocit, že nadále jim ani já jako RK ani AK nezabezpečíme už prakticky NIC.
Určitě i Vy máte klienty a známé, co jsou ohledně sdílení čehokoli na internet o sobě či své rodině velmi obezřetní (protože většinou pracují v IT, takže vědí, co IT, FB, IG, AI a další dokáží už dnes). Už se "těším" se, až budu novou ˇUschovou" praxi takovému IT-specialistovi vysvětlovat... A také na to, co budu dělat, až mi ZÁKON nařídí, že MUSÍM mít mobil nebo jak se další "chytré" zařízení bude jmenovat (viz TV poplatky, elektronické účtenky, QR kódy, letenky apod. x vs. zkušenost z COVIDu a možný ELektrický Black Out). Na to se tedy netěším, neboť už ho ani nebudu umět ovládat... :)).
Ano, Bezpečí si těžko 100% zajistíme.
Ale věřím, že čím méně informací se dostane k méně subjektům, je stále přeci jen jistější.
Děkuji za Vaše názory a komentáře, HV